ביוגרפיה קצרה

נולדתי ב-1970 וגדלתי בתל אביב, בשדרות נורדאו, לא רחוק מפינת רחוב דיזנגוף. למדתי בבית הספר היסודי "לדוגמא", בחטיבת הביניים עירוני ט"ז ובתיכון עירוני ה', במגמה ריאלית.

בשנות ילדותי ונערותי לא חלמתי להיות סופרת, ודווקא שאפתי ללמוד משפטים ולהיות עורכת דין. התחביב העיקרי שלי היה מוזיקה קלאסית: ניגנתי בפסנתר ושרתי במקהלת הילדים "פעמונים" ומאוחר יותר במקהלת הנוער של הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב שברחוב שטריקר.

 

 

לאחר שירות צבאי בחיל המודיעין, בתפקיד ביחידה 8200 שקשור בשפה הערבית, למדתי לתואר ראשון בספרות ערבית והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב. מאוחר יותר השלמתי לימודי תואר שני בהיסטוריה של החינוך, גם הם באוניברסיטת תל אביב, וכתבתי תזה על תולדות הוראת הערבית בבתי ספר עבריים בישראל.

בזמן הלימודים לתואר ראשון עבדתי בתפקידי הגהה ועריכה בעיתונות – למשל במקומון "העיר" וב"העולם הזה" בתקופתם של רינו צרור ואדם ברוך – ובמקביל עבדתי כמגיהה ועורכת עצמאית של ספרים.

 

ב-1995, עם סיום לימודי לתואר הראשון, הציע לי אוהד זמורה ז"ל להתמנות לעורכת פרוזה מתורגמת בהוצאתו, "זמורה ביתן". מאז מילאתי כמה תפקידים בעוד הוצאות לאור – ראש מחלקת תרגום בהוצאת "כנרת-זמורה-ביתן" ועורכת מחלקת ספרי העיון בהוצאת "כתר". כמו כן ערכתי את מדור הספרות של עיתון "מעריב" במשך כשלוש שנים, ובשלב מאוחר יותר אף סטיתי לזמן מה מתחום המו"לות וניהלתי את "מרכז מינרבה למדעי הרוח" באוניברסיטת תל אביב.

 

ב-1998 התפרסם הספר הראשון בתרגומי, ומאז אני ממשיכה לתרגם ספרים מאנגלית לעברית כמתרגמת עצמאית ועובדת עם כמה וכמה הוצאות לאור. עד כה תרגמתי עשרות ספרים, בהם ספרי פרוזה, ספרי עיון וספרי ילדים ונוער.

מלבד זאת אני מלמדת עריכת פרוזה וספרות ילדים בתוכנית ללימודי תעודה בעריכה לשונית באוניברסיטת תל אביב, שהשתתפתי בה כמרצה מיום הקמתה. לימדתי גם עריכת תרגום במכללה האקדמית בית ברל.

לכתיבה הגעתי בגיל מאוחר יחסית. "מבצע מנהטן", ספרי הראשון, התפרסם באוקטובר 2015, בהוצאה משותפת של "אחוזת בית", בבעלות המו"לית והעורכת שרי גוטמן, ושל "ידיעות ספרים". כיום הכתיבה היא עיסוקי העיקרי, לצד התרגום, ההוראה והרצאות על ספרי.

פרסים שקיבלתי

מבצע מנהטן נבחר ל"מצעד הספרים" של משרד החינוך לשנת תשע"ז.

מבצע ברלין זכה בעיטור "הפנקס" לספר הנוער המצטיין של 2016.

מבצע קהיר זכה בפרס דבורה עומר לספרי ילדים ונוער לשנת 2017, מטעם משרד התרבות והספורט.

מבצע תל אביב נבחר ל"מצעד הספרים" של משרד החינוך לשנת תשפ"ב.

אמת וצדק: פרשת מור נבחר ל"מצעד הספרים" של משרד החינוך לשנת תשפ"ג.

אור נגד פז: המרדף אחרי האוצר נבחר ל"מצעד הספרים" של משרד החינוך לשנת תשפ"ד.

 

 

כיום

אני גרה בתל אביב, עם בעלי אבירם ושני ילדי, אוּרי (יליד 2000) וגדי (יליד 2004).

אמי היא המתרגמת צילה אלעזר, ואחי, ד"ר מיכאל אלעזר, הוא היסטוריון של המדע ועורך ומתרגם של ספרי עיון.

בשעות הבוקר אני עובדת, בדרך כלל בבית ולפעמים בבתי קפה עם מחשב נייד, ובשעות אחר הצהריים אני מתפנה לעיסוקי הפנאי שלי.

התחביב המרכזי שלי הוא עדיין מוזיקה קלאסית. אני ממשיכה לנגן בפסנתר, להנאתי, ושרה באנסמבל "זמרי המדריגל" וב"הרכב הקולי תל אביב", שאותו הקמתי. מדי פעם אני כותבת עיבודים. פרט לכך אני רצה שלוש פעמים בשבוע, כ-7 ק"מ בכל פעם.

הערך "דנה אלעזר-הלוי" בוויקיפדיה >>

חזרה לתחילת העמוד >>